გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
სივრცეში დეკარტის კოორდინატების განხილვა.
სივრცეში ვექტორისა და ვექტორებზე მოქმედებების კოორდინატებით წარმოდგენა.
|
საგანი/პედაგოგი
|
მათემატიკა/მარგალიტა თავაძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
III _ საშაულო
საფეხური/XII კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
5 მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროების მიდგომების მოსწავლეები არ არიან.
|
გაკვეთილის მნიშვენლობა/აქტუალობა
|
·
მოსწავლეები
ეცნობიან კოოორდინატების სისტემის ორიენტაციას.
·
კოორდინატთა
სისტემის მგეზავ ორტებს.
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
·
ვექტორის სიგრძისა და მიმართულების, ვექტორებზე ოპერაციებისა
და მათი თვისებების გეომეტრიული ინტერპრეტირების ჩვევების გამომუშავება.
·
კოორდინატების გამოყენების ცოდნის შეძენა.
|
წინარე ცოდნა
|
·
ვექტორების შეკრება გამოკლება. ოპერაციების წარმოება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასება მოხდება 10 ბალიანი სისტემით. შეფასდება საშინაო
დავალების ხარისხი, გაკვეთილში ჩართულობა და შეძენილი ცოდნის გამომყენება.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო: გოგიშვილი, ვეხვაძე. სქემები, გრაფიკები, ცარცი, სამუშაო
რვეულები.კომპიუტერი, CD დისკი,
რომელზეც ჩაწერილია გეოგებრა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება/კლასის ორგანიზება 2 წთ.
გაკვეთილის A ფაზა
_ გამოწვევა
აქტივობა 1 _ გონებრივი იერიში _ ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება _ 5 წთ.
სივრცეში დეკარტის კოორდინატების განსაზღვრის გახსენება.
გაკვეთილის B ფაზა
_ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 2 _ მინი ლექცია _ 20
წთ
შემომაქვს ერთეულოვანი ვექტორის
ცნება სივრცეში’ ვაძლევ განმარტებას
მგეზავი ვექტორების შესახებ
დაფაზე გამოვსახავ საკოორდინატო ღერძების
განლაგებას და ვაჩვენებ როგორ
გამოიზახება ნებისმიერი ვექტორი მგეზავი ვექტორების
საშუალებით ვამოწმებ ახსნილი მასალის
ათვისებას კითხვებით: როგორ გამოისახება
ნებისმიერი ვექტორი სივრცეში,
რა აღნიშვნები შემოგვაქვს
ერთეულოვანი ვექტორებისათვის „როგორ გამოისახება
ნებისმიერი ვექტორი სივრცეში“
როგორი კავშირია ვექტორებზე
მოქმედებებსა და ვექტორის კოორდინატებს შორის.
გაკვეთილის C ფაზა
_ რეფლექსია
აქტივობა 3 _ კითხვა-პასუხი _ 10 წთ.
მოსწავლეთა შეფასება _ 3 წთ.
საშინაო დავალების მიცემა _ 2 წთ.
|
შეფასების სქემა
შეფასების კრიტერიუმები
|
დაბალი
1-4 ქულა
|
საშუალო
5-6 ქულა
|
საშუალოზე მაღალი
7-8 ქულა
|
მაღალი
9-10
|
ჩართულობა
|
არ არის აქტიური ზოგჯერ ცდილობს უპასუხოს დასმულ კითხვებს
|
ცდილობს მიიღოს მონაწილეობა
გაკვეთილის მსვლელობაში მაგრამ უშვებს
შეცდომებს
|
აქტიურია მაგრამ უჭირს შედეგების
მიღწევა, უშვებს მცირე უზუსტობებს
|
გაკვეთილის ყველა ეტაჰზე მთლიანადაა ჩართული და შედეგებსაც აწევს
|
გაკვეთილის მსვლელობისას მიღწეული შედეგი
|
აქვს გარკვეული წინა ცოდნა მაგრამ ვერ ახერხებს მის გამოყენებას ახალ
საგაკვეთილო მასალის გაგებაში
|
აგებს საკოორდინატო ღერძებს სივრცეში და გამოსახავს სივრცეში
|
გამოსახავს ნებისმიერ ვექტორს საკოორდინატო სივრცეში
|
კარგად აქვს გაგებული წინა მასალა
გამოსახავს ვექტორებს სივრცეში გრაფიკლად
და ასრულებს მოქმედებებს მათზე
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ნაკლებად თანამშრომლობს ჯგუფის
წევრებთან ზოგჯერ ცდილობს ჩაერიოს მაგრამ
სასურველ შედეგს ვერ აღწევს
|
ჩართულია ჯგუფის მუშაობაში ზოგჯერ
იჩენს ინიციატივას
|
აქტიურადაა ჩართული ჯგუფის მუშაობაში
|
აქტიურადაა ჩართული ჯგუფის მუშაობაში ხშირად ამჟღავნებს ლიდერის
თვისებებს კარგად წარმართავს შესრულებული სამუშაოს ჰრეზენტაციას
|
ელექტრონული პრეზენტაცია
No comments:
Post a Comment